מבקבוק שתייה לעטים, חולצות, ורכיבים לטלפון הנייד – הכל על מחזור פלסטיק

מבקבוק שתייה לעטים, חולצות, ורכיבים לטלפון הנייד – הכל על מחזור פלסטיק

פלסטיק הינו החומר הנפוץ ביותר בתעשייה, בבתי החרושת, במפעלים, והוא מכיל מגוון רחב של סוגים, תקנים ורכיבים. כמעט כל מוצר או כלי הנמצא מסביבינו כיום מכיל פלסטיק, כולל הבגדים שאנו לובשים.

עם הזמן, המגמה של מחזור חומרים כמו קרטונים, זכוכיות וכמובן פלסטיק, התגברה עד שהפכה להיות כמעט נורמה חברתית. ניתן למצוא בשכונות הערים פחים מיוחדים למחזור החומרים, כאשר ישנן רשויות מקומיות שמגדילות ואף מחייבות את תושביהן בהחזקת פח מיוחד למחזור. כמו כן, כולנו מכירים את ה”כלובים” של אל”ה תאגיד המחזור, שבהם ניתן לשלשל בקבוקי פלסטיק בגדלים שונים. בנוסף, בקבוקי שתייה קטנים מפלסטיק וזכוכית ופחיות, מחזירים כסף לצרכן הודות לחוק המחזור, המעניק 30 אגורות לכל בקבוק שמוחזר. עם זאת, נהוג לחשוב שאפשר למחזר רק בקבוקי פלסטיק, אך אביב אלגור, איש עסקים ומבריא חברות ומפעלים בתחום הפלסטיק, מסביר כי כל מוצר פלסטיק ניתן למחזור – שקיות ניילון, כסאות, כלים חד פעמיים, צעצועים, ובגדים מסוימים.

למה כל כך חשוב למחזר פלסטיק?

פלסטיק אינו מתכלה, ואם משליכים אותו לפח האשפה הרגיל, הוא יטמן ויקבר באדמה, יזהם את מי התהום ואת האדמה. מכאן, שהפלסטיק הוא בין החומרים המזהמים ביותר, ולכן חשוב ביותר למחזר אותו ככל הניתן.

אז אחרי שהנחתם את מוצר הפלסטיק במתקן המחזור, הוא עובר כמה שלבים בדרכו להפוך מלונה לכלב, מעילי פליז, צינורות, עטים ועוד מגוון עצום של מוצרים. אביב אלגור מסביר מהם השלבים הללו:

השלב הראשון הוא מיון לפי סוג וצבע. בשלב הזה מכניסים את כל המוצרים למאגר גדול, וחיישנים אלקטרונים ורובוטים ממיינים את הפלסטיק לפי הסוגים. לאחר המיון הם נשטפים ועוברים לשלב השני.

בשלב השני הפלסטיק נטחן ונגרס לפתיתים זעירים, ובשלב השלישי אותם פתיתים מוטבעים בבריכות מים מיוחדות, שם ממיינים אותם לפי המשקל שלהם -פלסטיק דק שוקע לקרקעית, והפלסטיק העבה צף.

חומרים פשוטים יותר ישמשו כפלסטיק לייצור עטים, מלונות לכלבים וחתולים, כלים שונים, רכיבים לייצור סמארטפונים וחומרי יצירה ואומנות.

בשלב הרביעי, הפתיתים נגרסים שוב לפתיתים זעירים וקטנים יותר, ולאחר מכן נכנסים לתנור ענק הממיס ומתיך אותם, והופך אותם לרצועות וסיבים ארוכים.

בשלב האחרון, הפלסטיק הממוחזר עובר מיון מחדש, ומסווג לפי איכותו. איכות גבוהה של פלסטיק בדרך כלל תהיה יקרה יותר, וממנו ייצרו שקי שינה, בגדים ואפילו אוהלים. מוצרי טקסטיל אלה מכילים את הרכיב “פוליאסטר”, שהוא הפלסטיק הממוחזר, וכולנו מכירים אותו משלל הבגדים שלנו. חומרים פשוטים יותר ישמשו כפלסטיק לייצור עטים, מלונות לכלבים וחתולים, כלים שונים, רכיבים לייצור סמארטפונים וחומרי יצירה ואומנות.

לדברי אביב אלגור, פלסטיק ממוחזר מגיע גם לתעשיות הגדולות ולחקלאות, בין היתר דרך צינורות השקייה, כיסויים לחממות, אריזות וכלים לאחסון ירקות ופירות – כולל נייר הדבק שעימו אורזים את אותן אריזות!

אז בפעם הבאה שאתם גורבים גרביים, או לובשים מעיל פליז, זכרו שפעם המוצרים הללו היו קרובים לוודאי בקבוקי שתייה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט